loading...

لاجوردی

بازدید : 118
جمعه 25 ارديبهشت 1399 زمان : 1:24


از اینکه پیگیر مباحث گذشته بودید، ازتون تشکر می‌کنم، ممنونم که همراهی کردید/ نظر دادید/ مخالفت کردید/ تایید کردید و...

یک نکته‌‌‌ای به نظرم مغفول موند که بد نیست اینجا بهش اشاره کنم:

دوستان مذهبی من و دوستان غیر مذهبی من، یک سری گزاره‌ها بین جریانهای فکری چه در قالب مذهب چه در قالب مکتب، مشترک هستن بین همه انسانها. در انحصار نیستند، شاید دلایل افراد برای عملکردهاشون متفاوت باشه اما جلوه بیرونی، ظاهری و واکنشها یکی ست به همین خاطر نتایج هم گاهی شبیه همدیگه می شه!

مقوله خویشتنداری صرفا یک امر مذهبی نیست بلکه یک گزاره عقلی هم هست و اشتراک این گزاره بین مذهب و عقل این قاعده رو از انحصار یک سمت خارج می‌کنه و در نتیجه منجر به اشتراک میان افراد میشه، چه بسا بهم نزدیکترشون می‌کنه و جریانهای مدنی رو شکل می‌ده. برخی دوستان من که مذهبی هم نیستند برای روابطشون با افراد، قواعد تعریف شده‌‌‌ای دارند که ریشه در باور مذهبی نداره بلکه یک گزاره عقلی هست.

گزاره‌های عقلی گاهی حاصل آزمون و خطا هستند، آدم‌ها در نتیجه زیست اجتماعیشون متوجه میشن بایستی مرزهایی رو تعریف کنند تا آسیب نبینند.

گزاره‌های ایمانی بر این اساس قرار داره که تبعیت از یک امر متعالی به نام خداوند است. شاید گزاره‌های عقلی هم در تاییدش بیارن ولی علت اولیه بر این مبناست.

گذشته از جدالها درباره ریشه‌های این رفتار، افراد در جلوه بیرونی، عملکرد مشابهی از خودشون نشون می‌دن. یکی به مدد ایمان و یکی به مدد عقل

بگذارید یک مثال دیگه بزنم...

یکی از مسیرهایی که عرفا در همین دین اسلام طی می‌کنند تا به مراتب عالی برسند پرهیز از لذات هست، نسبت به خوراکشون سخت می‌گیرن و تهذیب نفس می‌کنند. مثلا ممکنه تا مدتها گوشت نخورن، یا قبل از اینکه دست به خوردن غذای مورد علاقه شون بزنن، به خودشون نهیب می‌زنن و چند دقیقه صبر می‌کنن تا نیتشون رو پالایش بدن و از مرتبه لذت جویی بگذرن. یا در برخی روایات برای اینکه بشه به مراتب عالی دست پیدا کرد درباره رفتار با حیوانات بسیار توصیه شده که یکی از راه‌هایی که شما می‌تونید پله‌های ترقی در عرفان رو دو تا یکی طی کنید این هست که به هیچ حیوانی نه تنها آسیب نرسونید که بهشون پناهگاه و غذا بدید.

افرادی که قید مذهبی و باورهای قوی دارند این کارها رو انجام میدن. ممکنه برای مدتی طولانی گوشت مصرف نکنن و رفتارشون با حیوانات با چنین نرمش‌هایی همراه باشه.

خب حالا جلوه ظاهری این رفتار شبیه می‌شه به گیاه خواران و کسانی که مدافع حقوق حیوانات هستند. با اینکه انگیزه متفاوتی دارند اما هر دو در یک مسیر حرکت می‌کنند. گیاهخواران به مدد گزاره‌های عقلی درباره مصرف کمتر گوشت توصیه می‌کنن، که یکیش فوایدی هست که برای محیط زیست داره، می‌گن حداقل اگر نمی‌خواهید گیاه خوار باشید مصرفتون رو کم کنید. مدافعان حقوق حیوانات هم به مدد گزاره‌های عقلی به نتایج مشابهی می‌رسند.

دلیل یک گروه ایمان و دلیل گروه دیگر عقل هست اما هر دو به یک نقطه می‌رسند.

همین وجوه تشابه بین جریانهای فکری دیگر هم دیده می‌شه، مثلا آنارشیستها از لزوم تربیت انسان به جای اعمال قانون حرف می‌زنند، بیشتر روی اهمیت فرهنگ تاکید دارند و اینکه فرد به شکلی پرورش پیدا بکنه که خودش دست به یک عملی نزنه نه اینکه شما همه جا براش دوربین نصب کنید.

مارکسیست‌ها می‌گن میان طبقات اجتماعی نبایستی این اندازه تبعیض و فاصله ایجاد بشه و سرمایه داری با محوریت قرار دادن ارزش‌ها بر این اساس منجر به تبعیض در جامعه می‌شه.

و...

سایر مثالها....هر کدوم از وجوهی با تفکرات دیگر شباهتی دارند و تفاوتی...متوجه این وجوه تشابه باشیم. من از میانمایگی و تقلیل حرف نمی‌زنم، که اتفاقا معتقدم محک زدن عقاید از هر نوعش ما رو یک ورژن ارتقا می‌ده. اما گاهی می‌بینم که افراد فکر می‌کنند اگر بایستی از یک جریانی بری بشوند تمام گزاره‌های اون جریان رو بایستی نفی کنند. نمی‌خوام بگم‌‌‌ای وای چرا اینقدر جاهلند؟! چون راستش جهل برام اهمیت نداره مسئله اینجاست که با این گزاره که «ما داریم خلاف جهت رودخونه پارو می‌زنیم» خودشون رو به هلاکت می‌رسونند.

یک جمله‌‌‌ای در ارتباط با فلسفه تاریخ خوندم سال ها پیش که: تنها شاخص ثابت در تاریخ «تغییر» هست.

وقتی برخی افراد درباره اینکه ما بایستی تمام تمرکزمون رو روی دین اسلام بگذاریم و هر گزینه‌‌‌ای نفی می‌شه رو می‌شنوم یا می‌خونم یاد این جمله می‌افتم و یاد تمام تذکارها و یادآوری‌های قرآن برای بهره مند شدن از نعمت عقل و اعتمادی که به انسان داره به عنوان خلیفه الله.

+امیدوارم این دیگه بخش پایانی باشه واقعا:))


استراتژی‌هایی برای افزایش فالوور در اینستاگرام
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آمار سایت
 • کل مطالب : 20
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 58
 • بازدید کننده امروز : 59
 • باردید دیروز : 9
 • بازدید کننده دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 106
 • بازدید ماه : 531
 • بازدید سال : 4036
 • بازدید کلی : 6435
 • کدهای اختصاصی