loading...

لاجوردی

بازدید : 130
جمعه 25 ارديبهشت 1399 زمان : 1:24


یک سنتی هست در دین اسلام که در مساجد مختلف نماز بخوانید می‌گویند برای برآورده شدن حاجات، اما من تلقیم این بود که بد هم نیست همه مساجد شهر کوچکمان را ببینم. هر شب در یک مسجد تا رسیدیم به مسجدی که دو طبقه بود، بزرگ. مردم اهالی پولهایشان را جمع کرده بودند و مسجد را ساخته بودند. در مسجد باز بود، نگاه کردم آخر سالنش مشخص نبود و همه اش فرش شده بود، کولر‌های بزرگ هم کار می‌کردند. دنبال در ورودی خانم‌ها به مسجد بودم، گفتند زنان طبقه بالا نماز می‌خوانند. تعجب کردم ولی فکر کردم شاید دلیل موجهی هست در پشت این تصمیم.

نگاهم افتاد به پله‌های طبقه بالا ، فلزی با شیب تند و پیرزنی به سختی از آن بالا می‌رفت، عجیب بود، اما گفتم حتما دلیل موجهی هست.

پله‌ها را بالا رفتم، طبقه دوم کولری در کار نبود، زن‌ها در هوای شرجی به نماز ایستادند شرشر عرق ریختند تا نماز تمام شد.

باز گفتم حتما دلیل موجهی هست. با هیئتی که با بزرگان شهر مرتبط بودند تماس گرفتم، گفتم در فلان مسجد با اینکه طبقه پایین بسیار وسیع است به قدری که می‌شود چهار پرده زد و به اندازه دو مسجد مساحت دارد( اغراق نکردم حقیقتا همین قدر بزرگ بود!) چرا زنان باید طبقه دوم نماز بخوانند؟ با وجود آنکه پله‌ها فلزی است و شیب تندی دارد و طبقه بالا هم کولر ندارد.

جواب دادند: امام جماعت مسجد این تصمیم را گرفته برای اینکه هنگام اقامه نماز، نمازگزاران به گناه نیفتند! بهشان اطلاع می دهیم کولر را درست کنند، تازه یک مسجد هم چند کوچه آن ور تر هست، بروند آنجا اگر در این مسجد اذیت می‌شوند!

گفتم: این قاعده از کجا آمده؟! یعنی چی به گناه می‌افتند؟! بین بخش زنان و مردان در همه مساجد معمول است که پرده می‌کشند، چرا یک جای دیگر بروند؟ این مسجد را خود اهالی ساختند همین زن‌ها طلاهایشان را فروخته اند نذر مسجد کرده اند. چرا بروند یک جای دیگر؟!

جواب دادند: حاج آقا فرموده اند! شما می‌دانید ایشان چه شخصیتی است؟! تا چه اندازه مسبب هدایت جوانان شده با کلام نافذی که داشته؟ شما کی هستید؟ چه کرده اید؟ اصلا شما اهل این محله نیستید! زن‌های محله اعتراض ندارند، شما اعتراض دارید؟ این یاغی گری‌ها به شما دخترها نیامده! حد و اندازه خودتان را بدانید، این آقا فلان سال نماینده ولی فقیه بوده در شهر و...

خلاصه همه این‌ها را گفتند که پرده نصب نکنند و زن ها بروند طبقه بالا نماز بخوانند.

بعدها نامه نگاری هم کردم که نتیجه نداشت، درباره ده بیست سال پیش حرف نمی‌زنم همین چهار پنج سال پیش. در همین عصر. در همین دوران. بعدها فهمیدم آقای امام جماعت خودشان دو زن دارند و به هیچ کدامشان اجازه خروج از منزل هم نمی‌دهند. خب بهرحال ایشان «شخصیتی» بود!

نگویید این‌ها استثناست، نگویید عیب اگر هست از مسلمانی ماست. نگویید زن‌ها دنبال هرزگی هستند برای همین حوزه قد علم کرده جلویشان. نگویید زن‌ها مسبب گناه هستند.

اینجا نه کسی روسری اش را سر چوب زده بود، نه کسی صورتش را قرمز کرده بود که برود ورزشگاه. زن‌هایی بودند که می‌خواستند نماز بخوانند ولی مانعشان می‌شدند.

به جای آنکه بایستید جلوی دانشگاهیان، به جای آنکه انرژی خودتان را صرف کنید که ثابت کنید جهان غلط است و شما درست هستید، این عزم را بگذارید تا حوزه را اصلاح کنید، تا از تحجر حوزه جلوگیری کنید. به جای آنکه به دیگران انگ بزنید که نفوذی هستند، که با نظام خانواده مخالف هستند، که می خواهند زن‌ها را بی حیا کنند، به عملکرد خودتان صادقانه نگاه کنید، به خدا این نیزه‌هایی که شما در دل قرآن‌هایتان فرو برده اید خونش از چشمان ما می‌چکد، از این اسلام مصادره شده یک چیزی باقی بگذارید!

این هم بخشی از مطلبی هست که در صفحه قلم_ رو منتشر کردیم که در ارتباط با بخشی از تلاش‌های جنبش‌های فمینیستی در عرصه بین الملل هست، بخوانید و فکر کنید چند درصد از این محورها توسط موافقان و مخالفان فمینیست در ایران به عنوان گزاره‌های حقوق زنان مطرح شده؟

«بسیاری از زنان درباره صلح نوشتن ومفهومی‌به اسم «روابط بین الملل» از این دیدگاه میاد. کنفرانس صلح لاهه از جمله تلاش‌های زنان برای صلح بود که در سال 1915 با هدف مخالفت با شروط تنبیهی علیه آلمان تشکیل شد، زنان حاضر در این کنفرانس معتقد بودن این شروط برای اروپا فقرو بیماری میاره و دشمنی رو تشدید می‌کنه، اتفاقات بعدی ثابت کرد اونا درست فکر می‌کردن. سازمان ملل متحد هم از زمان تاسیس توجه ویژه‌‌‌ای به وضعیت زنان در جنگ داشته و به زنان صلح طلب کمک کرده تا اهدافشون رو پیش ببرن. حاصل کنفرانس‌ها و کمیسیون‌های متفاوت این سازمان در همه این سالها، نشون میده 12 عامل زن‌ها رو در جوامع مختلف تهدید می کنه: فقرپایان ناپذیر/ ناکافی بودن فرصت‌های تحصیلی برای دختران/ فقدان دسترسی برابر به امکانات بهداشتی و بیمه‌های تامین اجتماعی/ خشونت خانگی و اجتماعی علیه زنان/ تاثیرات تنفرانگیز جنگ‌ها بر زنان/ نابرابری مشارکت زنان در سیاست گذاری‌های اقتصادی/ نابرابری در مشارکت زنان در پست‌های سیاسی/ فقدان ساز و کارهای حقوقی در حمایت از حقوق زنان/ بی توجهی به بهداشت،آموزش و آینده کودکان دختر/ ناآگاهی زنان جهان از حقوق بشر زنان/ بی توجهی رسانه‌های ارتباط جمعی به فرهنگ سازی برای ارتقای حقوق/ فاصله زیاد زنان از مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست. خلق تعبیری مثل «دیپلماسی پیشگیرانه» حاصل این تلاش‌های صلح طلبانه ست. دیپلماسی در جهت پیشگیری از وقوع جنگ. با وجود همه این تلاش‌ها همچنان موانع جدی برای تحقق صلح در جهان وجود داره. »

چند تا سوال هم از خودمان بپرسیم. به عنوان یک مسلمان تا چه اندازه به مسئله زنان در جامعه اهمیت دادیم؟ بزرگترین مدافع اسلام پیامبر است که در عصر جاهلیت با وجود همه هجمه‌ها نه حتی به عنوان یک شخصیت مذهبی بلکه حتی به عنوان یک اصلاح گر اجتماعی قدم‌های بزرگی برای زنان در جامعه جاهلیت برمی‌دارد. ما در این دوران چقدر توانسته ایم نه حرکتی شبیه ایشان که تحرکاتی نزدیک به ایشان برای حق زنان انجام بدهیم؟ چقدر با مصادیق ظالمانه امروز بر علیه زنان جامعه مان آشنایی داریم و به آن معترضیم؟

یک مسئله‌‌‌ای هم همینجا روشن کنم که من نه فمینیست هستم نه هیچ گرایشی به هیچ مکتب فکری دارم حتی مسلمانیم هم مثل شما‌ها کامل نیست! من یک آدم دانشگاهیم و به همه چیز از منظر دانش نگاه می‌کنم.


یک سری چیزها درباره زنان و غیره 3
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آمار سایت
 • کل مطالب : 20
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 112
 • بازدید کننده امروز : 113
 • باردید دیروز : 9
 • بازدید کننده دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 160
 • بازدید ماه : 585
 • بازدید سال : 4090
 • بازدید کلی : 6489
 • کدهای اختصاصی